Jesteś tutaj

UBEZPIECZENIE JAK UBRANIE

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE to temat, który budzi w nas różne odczucia i skojarzenia.  Jedni z nas myślą o tym, jak o wyrzucaniu pieniędzy w błoto i zbędnym wydatku. Gdy widzą stoisko reklamowe z agentem ubezpieczeniowym w jakimś sklepie, to starają się omijać je szerokim łukiem.  Inni zaś postrzegają ubezpieczenie, jako coś pożytecznego, ale uważają, że jeszcze nie pora na to, by takie posiadać, albo uważają, że przy ich skromnym budżecie, nie stać ich na taki wydatek.

W końcu są i tacy ( i na szczęście jest ich coraz więcej), którzy traktują ubezpieczenie jako pewną formę inwestycji oraz wyraz odpowiedzialności wobec swoich najbliższych. Wiedzą, że posiadając je, mogą spać spokojnie, gdyż w razie turbulencji życiowych ich rodzina będzie finansowo zabezpieczona.

A jak jest w przypadku Państwa? W której grupie widzą Państwo siebie? By pomóc odpowiedzieć Wam na to pytanie, chciałbym przybliżyć pokrótce tematykę polis ubezpieczeniowych.

CZYM JEST UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE?

Firmy ubezpieczeniowe działające na rynku irlandzkim oferują swoim klientom polisy składające się zwykle z czterech podstawowych filarów. Są nimi: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od chorób krytycznych, ubezpieczenie od pobytu w szpitalu i ubezpieczenie wypadkowe.

Ubezpieczenie na życie wypłaca rodzinie zmarłego jednorazową kwotę określoną w polisie. Zwykle powinna być to suma, która sprawi, że sytuacja finansowa rodziny klienta nie zmieni się w przypadku jego śmierci. Ważne jest zatem precyzyjne jej wykalkulowanie.

Ubezpieczenie od chorób krytycznych to forma zabezpieczenia  w przypadku, gdy zachorujemy na jedną z poważnych chorób. Pierwsze miejsce  według statystyk zajmuje nowotwór (do 58% przypadków), następnie zawał serca. Ubezpieczalnie posiadają na swej liście od 44 do 47 różnych chorób, które są określane mianem poważnych. Gdy jedna z tych chorób zostanie zdiagnozowana, wówczas ubezpieczalnia wypłaca nam jednorazową  sumę, która pozwoli nam przeżyć przez kolejne kilia lat bez martwienia się o nasze finanse.

Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu  zwykle pokrywa nasz pobyt w szpitalu wypłacając nam, a nie szpitalowi kwotę wybraną w polisie. Jest to bardzo ważne, że to my a nie szpital otrzymujemy pieniądze z polisy, gdyż po pierwsze możemy je wydać w sposób, w jaki chcemy, a po drugie możemy wybrać kwotę ubezpieczenia wyższą, niż rachunek za dzień w szpitalu, tak aby pokryła również nasze dni, gdy nie jesteśmy w pracy z powodu hospitalizacji. Wszystkie ubezpieczalnie przyjęły w przypadku tego benefitu tę samą zasadę – należy być w szpitalu przynajmniej 72 godziny, by otrzymać płatność od pierwszego dnia. Firmy ubezpieczeniowe wyszły bowiem z założenia, że jeden dzień w szpitalu stanowi dla nas niewielką stratę finansową, natomiast trzy dni bycia hospitalizowanym obciążą znacznie nasz budżet i dlatego powinny być zabezpieczone.

Ubezpieczenie wypadkowe to jak nazwa wskazuje, chroni nasz dochód, gdy ulegniemy jakiemuś wypadkowi. Otrzymujemy wówczas do 50% naszego tygodniowego wynagrodzenia. Ubezpieczalnie jednomyślnie wprowadziły wspólną zasadę w tym przypadku:  tak jak Social Welfare wypłaca Disability Benefit po 6 dniach roboczych, tak firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie po 14 dniach kalendarzowych. Ubezpieczenie wypadkowe jest szczególnie ważne dla osób pracujących fizycznie i narażonych na wypadki w pracy.

Należy wspomnieć jeszcze o innych mniej popularnych produktach, jakie oferują firmy ubezpieczeniowe takie jak Surgical Cash – wypłacenie jednorazowej kwoty w przypadku poważniejszych operacji chirurgicznych czy Broken Bones, który wypłaca jednorazowe odszkodowanie, w przypadku złamanych kości.

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ODPOWIEDNIO DOBRANE UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE?

Ubezpieczenie na życie jest jak ubranie – nie każdy może nosić takie samo. Marynarka mojego kolegi raczej nie będzie na mnie dobrze leżeć. Tak jak krawiec musi zdjąć miarę z nas, tak też doradca finansowy musi przeprowadzić szczegółowy wywiad rodzinny i finansowy, który pozwoli mu na skrojenie dobrze dopasowanego ubezpieczenia.  Wiadomo, im więcej szczegółów weźmie pod uwagę, tym bardziej odpowiednią ofertę dla  nas dobierze.

Bardzo ważnym aspektem jest również przeprowadzenie uczciwego wywiadu medycznego przez doradcę finansowego. Im dokładniej odpowiemy na zadane pytania medyczne, tym większą możemy mieć pewność, że polisa będzie w pełni wypłacalna. Istnieje niewielki procent klientów (zwykle 1-2%), którzy nie otrzymali odszkodowań, ponieważ w chwili podpisywania umowy zataili bądź zapomnieli o przebytej chorobie lub pobycie w szpitalu.

Istotne jest zatem by zarówno doradca finansowy jak i klient podeszli poważnie, uczciwie i rzetelnie do sporządzenia umowy ubezpieczenia na życie.

ILE ZAPŁACĘ  ZA UBEZPIECZENIE?

W związku z tym pytaniem krążą różne mity. Są osoby, które twierdzą, że ubezpieczenia są zbyt drogie i nie stać ich na nie. Są też tacy, którzy twierdzą, że ich sąsiad czy kolega płaci bardzo niewiele i ma pełne ubezpieczenie. Tak jak wspomniałem wyżej ubezpieczenie jest jak ubranie – im więcej chcemy dodatków, tym będzie droższe.

W rzeczywistości cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników: ilości benefitów, wysokości poszczególnych odszkodowań, naszego wieku, naszego zawodu wykonywanego, tego czy jesteśmy palaczami, naszego BMI czy przebytych wcześniej chorób. Stąd ceny ubezpieczeń poszczególnych klientów różnią się i niezasadnym jest porównywać je ze sobą.

Generalnie im młodsi jesteśmy, tym polisa będzie tańsza. Istnotnym szczegółem jest fakt, że dzieci są ubezpieczane za darmo na polisie rodziców.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Państwu kwestię ubezpieczeń na życie i  pomogłem odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Ja sam jestem pasjonatą tej tematyki. Moją przygodę z ubezpieczeniami w Irlandii rozpocząłem w 2007 roku i od tego czasu spotkałem i pomogłem wielu klientom. Do tego jestem prawnikiem z wykształcenia, co uważam za atut w tej branży, gdyż w przypadku umów, także ubezpieczeniowych ważne są szczegóły.

Jeśli macie Państwo jakieś pytania odnośnie ubezpieczeń w Irlandii lub chcielibyście Państwo dobrać odpowiednie ubezpieczenie dla siebie lub przeanalizować to, które już posiadacie to chętnie służę pomocą.

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Pawel Wesolowski mgr prawa, APA in Life and Pensions

www.facebook.com/pawelwesolowskiubezpieczenia/

Tel. 083-1110111

Bernadette Linnane t/a Linnane Financial Services is regulated by the Central Bank of Ireland

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer

Design Downloaded from free Drupal Themes | free website templates | Free Vector Graphics | Luxury Yachts.