Jesteś tutaj

Przywitanie jesieni - Celtyckie podkowy

W dawnej Irlandii, w październiku sukcesywnie odbywał się ludowy zwyczaj przywitania jesieni. W tym celu spotykali się mieszkańcy wiosek z Druidami, by pieśnią i tańcem witać panią Jesień.

Pieśni irlandzkie

- Z nastaniem jesieni, wiele ludów wywodzących się z Zielonej Wyspy, śpiewało swoim bóstwom opiekuńczym pieśni pochwalne, aby nie opuszczały one ich domostw. Śpiewem i tańcem, upraszano wówczas opiekuńcze duszki, aby zostały one w domach także na zimę, podczas której dokarmiano ich słodkim miodem i sokiem burakowym.

Tańce

- Z piątego wieku naszej ery, zachował się rytualny taniec staroceltycki, zwany Promykiem słońca. Podczas jego wykonywania, Irlandczycy dziękowali swoim bóstwom opiekuńczym za udane zbiory z pól, a także upraszali boga Wichora o pomoc w nadchodzącej zimie.

Taniec z podkowami

W okresie wczesnej jesieni, znany był w Irlandii zwyczaj podnośny. Młode panny rozrzucały po polach podkowy, a młodzi chłopcy je zbierali, by pokazać pani Jesieni, że ich życie, opiera się na zbiorach z pól uprawnych. Aby wychwalić nastałą porę roku, wszyscy z zebranymi podkowami, odtańczyli tańce wielbiące boginkę Diunę, która miała suknię uszytą ze splecionych ze sobą pożółkłych liści.

Dziś, choć już minęło tyle wieków, od momentu czczenia pani Jesieni, warto jest sobie przypomnieć obrzędowość irlandzką, która to stanowi kulturę mieszkańców Szmaragdowej Wyspy.

Temat na forum

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer

Design Downloaded from free Drupal Themes | free website templates | Free Vector Graphics | Luxury Yachts.